Obserwatorzy

poniedziałek, 16 marca 2015

Damą być (1)

Zauroczenia wzorami Veronique Enginger ciąg dalszy, czyli żółte nadal cierpliwie czeka na powrót do łask. Tym razem na tamborku trochę większy obrazek, ale z tej samej książki co róża. O ile róża była częścią większego wzoru, o tyle wzór damy z przyległościami, których jeszcze nie ma, będzie wyhaftowany w całości.

Zaczynam jak zwykle od środka, zatem główna bohaterka przegląda się już w lusterku.
Ostatnim razem zaniedbałam podanie dość istotnych informacji na temat użytych materiałów, zatem nadrabiam: haftuję na materiale, którego wygląd zbliżony jest do lnu, ale lnem nie jest. Jest to mieszanka bawełny (52%) i wiskozy (48%) w kolorze kremowym, choć moim zdaniem bardziej umiejscowiłabym go w okolicach beżu. Len (choćby nie wiem z jak dobrej firmy) ma w swojej strukturze zgrubienia, nitki wątku i osnowy mogą się różnić grubością (taka jest po prostu uroda lnu), zaś Lugana ma nitki wątku i osnowy zdecydowanie równiejsze niż len. Owszem zdarzają się różne ich grubości, ale jest ich zdecydowanie mniej niż w lnie. No i nie ma zgrubień. Różę wyszywałam na Luganie 25ct (100 nitek/10 cm) - krzyżyki wychodzą nieco większe niż na aidzie 14ct, ale nieco mniejsze niż na aidzie 11ct. Damę haftuję na Britney Lugana 28ct (112 nitek/10 cm) - krzyżyki porównywalne do tych stawianych na aidzie 14ct (ździebełko mniejsze). Osobiście bardziej odpowiada mi Britney Lugana 28ct.

Pozdrawiam serdecznie :-)

19 komentarzy:

 1. Śliczny hafcik...czekam na "przyległości" ;) Rozumiem, że wyszywasz 2 nitkami co 2 nitki splotu, tak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że wkrótce pokażę te "przyległości" :-) Dobrze rozumiesz: wyszywam dwiema nitkami co dwie nitki splotu :-)

   Usuń
 2. Bardzo ładny materiał, idealny do tego typu obrazków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie na aidzie tez by się dało, ale sądzę, że efekt nie byłby ten sam.

   Usuń
 3. Fajna kobitka :) Bardzo ładnie wychodzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Mam taka nadzieje, chociaż właściwie nazwisko projektantki jest niemal taka gwarancją ;-)

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że na końcu też będzie fajny i mam nadzieję, że nastąpi to szybko ;-)

   Usuń
 6. Dama bardzo ładnie prezentuje się na luganie :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-) Bardzo podpasował mi ten materiał: fajnie się na nim wyszywa, ma równa strukturę, nie jest sztywny jak aida, ale nie jest też lejący się. No i kolor mi pasuje :-)

   Usuń
 8. Piękna dama! Czekam na kolejne krzyżyki. Też lubię Luganę. A haftowałaś na Modenie? Też świetna do haftu i dobra cena.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Modenie nie próbowałam. Przy najbliższej okazji ściągnę i wypróbuję - dziękuję :-)

   Usuń
 9. Cudna będzie ta dama wraz z przyleglościami:)
  Mam pytanie natury technicznej.Od dość dawna poszukuję odpowiedniego materiału na obrus haftowany krzyżykiem.Uparłam się na len(wyszywalam na takim w latach 80 -tych, gruby) niestety obecnie nie do zdobycia.Czy Twoim zdaniem Laguna do tak większych prac nadaje się, czy trzeba ją dekatyzować przed rozpoczęciem xxx?

  OdpowiedzUsuń